OSPA
Z Encyklopedia Kabaretu
OSPA (Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową) - coroczny festiwal piosenki kabaretowej odbywający się w listopadzie w Ostrołęce. Organizatorem imprezy jest Ostrołęckie Centrum Kultury.
W konkursie biorą udział zespoły kabaretowe i soliści, wykonawcy profesjonalni oraz amatorzy. Wykonawcy zgłaszają do konkursu dwa utwory, które łącznie mogą trwać maksymalnie 10 minut. Piosenki wcześniej nagrodzone na OSPIE nie mogą brać udziału w konkursie.
Na festiwalu, oprócz konkursu, są imprezy towarzyszące z udziałem zawodowych artystów, konkursy dla publiczności, akcje promocyjne sponsorów oraz gazetka festiwalowa.
Laureaci
2016 | XXXII OSPA |
jury: |
|
Grand Prix: | Kabaret A Jak! - Kompaktowe piersi, Kto by chciał (Kraków) |
I Nagroda: | Kabaret Specjalnie Na Tę Okazję za interpretację piosenki (Sopot) |
II Nagroda: |
|
Nagroda Muzum Piosenki Polskiej w Opolu: | Ścibor Szpak (Kraków) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret (żeński) A Jak! (Kraków) |
2015 | XXXI OSPA |
jury: |
|
Grand Prix w kategorii "Premierowa piosenka kabaretowa": | Kabaret 7 minut Po (Kraków) |
I Nagroda: | Piotr Kosewski za interpretację piosenki Jagienka i orzechy (Sopot) |
II Nagroda: | Kabaret Nic Wielkiego za piosenkę Idealna (Warszawa) |
III Nagroda: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret 7 minut Po |
2014 | XXX OSPA |
jury: | |
Grand Prix w kategorii "Premierowa piosenka kabaretowa": | Kabaret Świerszczychrząszcz & Muzikanty (Szczebrzeszyn) |
I Nagroda: | Kabaret DNO z piosenką pt. Laptop |
II Nagroda: |
|
W kategorii "Interpretacja": | Filip Małek |
Zwycięstwo w internetowym Plebiscycie na Przebój 30-lecia z okazji 30-lecia OSPY: | Song porzuconej w wykonaniu Joanny Kołaczkowskiej z Kabaretu Hrabi |
2013 | XXIX OSPA |
jury: |
|
Grand Prix w kategorii "Kabaretowa piosenka autorska": | Kabaret Róbmy Swoje (Kraków) |
I Nagroda: | Łukasz Majewski (Sitno) |
II Nagroda: | Maria Magdalena Kośnik |
III Nagroda: | Ryczytal Paraliryczny (Zielona Góra) |
Nagroda Publiczności: |
|
2012 | XXVIII OSPA |
jury: |
|
Grand Prix: | Paweł Wójcik |
I Nagroda: |
|
II Nagroda: |
|
Wyróżnienie - udział w koncercie laureatów: |
|
Nagroda publiczności: |
|
Nagrodę Tygodnika Ostrołęckiego za najlepszy tekst: | Paweł Wójcik |
Nagroda Fotoreporterów: | Kabaret Zmarnowany Potencjał |
Kategoria "Interpretacja Piosenki Kabaretowej" | |
I Nagroda: | Łukasz Jemioła |
II Nagroda: | Halinowska - Dębski Duo |
III Nagroda: | Piotr Kosewski |
Wyróżnienie: | Piotrkowski Składzik Oczywisty za piosenkę Czy te oczy mogą kłamać |
2011 | XXVII OSPA |
jury: |
|
Nagroda Główna: | Kabaret Czesuaf (Poznań) |
I Nagroda: | Mateusz Rulski-Bożek (Warszawa) |
II Nagroda: | Paweł Wójcik (Płock) |
III Nagroda: | SAM Kabaret (Kraków) |
Wyróżnienie: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret Szuje (Ostrołęka) |
Nagroda a piosenkę o podróżach: | Ścibor Szpak za piosenkę Tybet (Wrocław) |
Nagrodę Tygodnika Ostrołęckiego za najlepszy tekst: | Mateusz Rulski-Bożek za piosenkę Nieboszczacza |
2010 | XXVI OSPA |
jury: |
|
I Nagroda: |
|
III Nagroda: |
|
Wyróżnienie: | Marta Lisiewicz za piosenkę Kochanek Juanito (Poznań) |
Nagroda Publiczności: | Magdalena Gumulec |
Nagroda Tygodnika Ostrołęckiego za najlepszy tekst: | Grzegorz Gurłacz |
Nagroda Fotoreporterów Firmy KONTRAST: | Grzegorz Gurłacz |
2009 | XXV OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Adam Grzanka i Adam Małczyk (Koncert Konkursowy i Koncert Laureatów) |
Grand Prix: | Łukasz Jemioła za piosenkę Pan Zbyszek |
I Nagroda: | Kabaret Róbmy Swoje za piosenki Galernicy hipoteczni i Nie ma miłości (Kraków) |
II Nagroda: | Jarosław Jatel za piosenkę Wonderful Word |
III Nagroda: | Barbara Maj za piosenkę Oświadcz się |
Wyróżnienie: | Kabaret Macież za piosenkę Song o moralności (Warszawa) |
Wyróżnienie - udział w koncercie laureatów: |
|
Nagroda Publiczności: | Łukasz Jemioła |
Nagroda Dziennikarzy: | Jacek Janowicz |
Nagroda Fotoreporterów: | Łukasz Malak ze Skakam Orchestra |
2008 | XXIV OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Wojciech Kamiński i Przemysław Żejmo |
Nagroda Główna: | Kabaret Róbmy Swoje (Kraków) |
I Nagroda: | Kabaret Małże (Poznań) |
II Nagroda: |
|
III Nagroda: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret Smile |
Nagroda Dziennikarzy: | Kabaret Małże |
2007 | XXIII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Kabaret Nie My i Kabaret Neo-Nówka |
Grand Prix: | Grupa Obiło się o uszy za piosenki Plejbek i Gadu-gadu |
I Nagroda: |
|
III Nagroda: | Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret DNO |
2006 | XXII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Kabaret Łowcy.B, Krzysztof Piasecki |
I Nagroda: | Kabaret Nie My (Piotrków Trybunalski) |
II Nagroda: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret Nie My |
2005 | XXI OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Kabaret Czesuaf, Artur Andrus |
I Nagroda: | Kabaret Łowcy.B (Cieszyn) |
II Nagroda: | nie przyznano |
III Nagroda: |
|
Wyróżnienia: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret Łowcy.B |
2004 | XX OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Kabaret DNO, Jarosław Marek Sobański, Piotr Bałtroczyk |
Grand Prix: | Bardzo Atrakcyjny Chór - B.A.Ch. (Warszawa) |
I Nagroda: |
|
II Nagroda: | Kabaret Skeczów Męczących (Kielce) |
III Nagroda: | Kabaret Mafioła (Ostrołęka) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Noł Nejm |
2003 | XIX OSPA |
jury: | |
Prowadzenie: | Kabaret Nie My, Adam Grzanka i Adam Małczyk (z Formacji Chatelet) |
Grand Prix: | nie przyznano |
I Nagroda: |
|
II Nagroda: |
|
Wyróżnienie za "budzące nadzieje pomysły" | Kabaret Mafioła (Ostrołęka) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret DNO |
2002 | XVIII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Grzegorz Halama i Dariusz Kamys |
Grand Prix: | nie przyznano |
I Nagroda: | Kabaret Nie My za piosenkę Siwy dym (Piotrków Trybunalski) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Mafioła za piosenkę Banana Boys (Ostrołęka) |
2001 | XVII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Grzegorz Halama, Dariusz Kamys |
Grand Prix: | Kabaret Widelec (Białystok) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Widelec |
2000 | XVI OSPA |
Festiwal trwał jeden dzień, podczas którego odbył się Wieczór Kabaretowy, nie było konkursu na piosenkę. | |
1999 | XV OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Ewa Cichocka, Piotr Bałtroczyk |
Grand Prix: | Kabaret Strzały z Aurory (Warszawa) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Strzały z Aurory |
1998 | XIV OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Ewa Cichocka, Artur Andrus, Piotr Bałtroczyk |
Grand Prix: |
|
II Nagroda: | Kabaret Miećka (Frysztak Kościeński) |
Nagroda Publiczności: | Mumio |
1997 | XIII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Jadwiga i Tadeusz Kutowie |
Grand Prix: | Kabaret DKD (Słupsk) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Widelec (Białystok) |
1996 | XII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Jadwiga i Tadeusz Kutowie |
Grand Prix: | Kabaret Kociuba (Syców) |
Nagroda za kompozycję: | Karolina Rabenda z Kabaretu Moralnego Niepokoju |
Nagroda Publiczności: | Daniela Zabłocka (Łódź) |
1995 | XI OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Wojciech Asiński, Andrzej Krucz |
Grand Prix: | Jolanta Sip (Lublin) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Feliks Talar (Koszalin) |
1994 | X OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Stefan Friedman, Krzysztof Jaroszyński |
Grand Prix: | nie przyznano |
I Nagroda: | Agnieszka Borowska (Stargard Szczeciński) |
Nagroda Publiczności: | Agnieszka Borowska |
1993 | IX OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Marek Majewski |
Grand Prix: | Kabaret Kapota (Łódź) |
III Nagroda: | Kabaret Kociuba (Syców) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Paka (Jelenia Góra) |
1992 | VIII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Wojciech Mann, Krzysztof Materna |
Grand Prix: | Jacek Ziobro (Jelenia Góra) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Kabel (Gdańsk) |
1991 | VII OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Wojciech Mann, Krzysztof Materna |
Grand Prix: | Czyści jak Łza (Olsztyn) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Paka (Jelenia Góra) |
1990 | VI OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Maria Szabłowska, Janusz Maciej Górski |
Grand Prix: | Kabaret Paka za piosenkę Wąsik (Jelenia Góra) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Paka |
1989 | V OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Maria Szabłowska, Janusz Maciej Górski |
Grand Prix: | Jan Kondrak z zespołem Zakon Muzyczno-Literacki (Białystok) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Wyrodek (Szczecin) |
1988 | IV OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Ewa Cichocka, Andrzej Jaroszewski, Marek Gajewski, Janusz Maciej Górski |
Grand Prix: | Zbigniew Galiński (Ostrołęka) |
Nagroda Publiczności: | Zbigniew Galiński |
1987 | III OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Andrzej Jaroszewski, Jan Zdziarski, Janusz Maciej Górski |
Grand Prix: | Kabaret Pętla (Warszawa) |
Nagroda Publiczności: | Kabaret pod Wojtkiem (Ciechanów) |
1986 | II OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Katarzyna Dowbor, Zbigniew Korpolewski |
Grand Prix: | Kabaret Contra (Radom) |
Nagroda Publiczności: | Tomasz Mirkowski z Kabaretu Contra |
1985 | I OSPA |
jury: |
|
Prowadzenie: | Zbigniew Korpolewski, Janusz Maciej Górski |
Grand Prix: | Wojciech Twardowski z Kabaretu Contra (Radom) |
Nagroda Publiczności: | Janusz Marchewka (Ostrołęka) |