Kabaret Hrabi

Z Encyklopedia Kabaretu
Logo Kabaretu Hrabi
Kabaret Hrabi – od lewej: Łukasz Pietsch, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Joanna Kołaczkowska
więcej zdjęć

Kabaret Hrabi – zielonogórsko-warszawski polski kabaret powstały w listopadzie 2002 roku.

Związany jest z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym.

Od maja do sierpnia w czterech miastach – Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku odbędzie się 3-dniowy Festiwal Kabaretu Hrabi. W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane 3 programy: Co jest śmieszne z udziałem Kabaretu Adin, Lubię to (kompilacja wszystkich programów) oraz Gdy powiesz: Tak z udziałem Mariusza Lubomskiego.

Skład

Poprzedni członkowie

Programy kabaretowe

 • Demo (premiera: listopad 2002) – program klasyczny w swej formie. Składa się z kilkunastu zwiastunów przyszłych programów kabaretu Hrabi. W Demo można znaleźć skecze o Makbecie, słabej płci, piosenkę o podatku VAT, natrętnym kliencie i zwykłych wieśniakach.
 • Terapia (premiera: 2004) – program o uczuciach, emocjach i impulsach. Objęty klamrą seansu terapeutycznego przedstawia w scenkach i piosenkach powstawanie i rozwój emocji. W programie do manipulacji uczuciami zarówno aktorów jak i widzów. Ulubioną manipulacją jest wywołanie śmiechu w sytuacjach na pozór nieśmiesznych. W programie nie ma wpadek i pomyłek – ponieważ każda taka zostaje obrócona w nowe spontaniczne wydarzenie z udziałem publiczności za pomocą kącika dekompresji (to specjalne miejsce na scenie, gdzie odbywają się rzeczy nie przewidziane scenariuszem). Delikatność tematu wymaga nieustannego wzajemnego wsparcia aktorów i widzów – co jest motywem wiodącym programu. Wspieranie się następuje nieoczekiwanie zarówno dla widzów jak i aktorów, co doprowadza do emocjonalnego połączenia się wszystkich uczestników terapii.
 • Hrabi Dracula (premiera: styczeń 2005) – Draculi w programie się nie zobaczy, bo stanowi on tylko symbol szerszego zjawiska. Stanowi próbę oswojenia strachów – zarówno metafizycznych, jak wampiry, media, śmierć, czy duchy – jak codziennych, w rodzaju upiora towarzyskiego, czy pani z Urzędu Skarbowego. Oswojenie strachów przez ośmieszenie odbywa się równolegle z oswojeniem śmiechów przez odstraszenie (i wystraszeniem swoich przez ośmieszenie). Program jest straszny, nie stroni od refleksji (nad życiem, nad śmiercią, nadwagą), ale przede wszystkim – śmieszy.
 • Pojutrze (premiera: 2006) – fragment wizji przyszłości kabaretu Hrabi i próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie "jak to kiedyś będzie". Żeby zrozumieć czym jest pojutrze, trzeba sobie uświadomić czym było przedwczoraj. Przedwczoraj Ziemia była płaska a dziś okrągła. A pojutrze? Kto wie co wymyślą naukowcy... Tymczasem Hrabi już dzisiaj chciałby dostać odpowiedź. Jak będzie wyglądała miłość, rodzina, szkoła, aktorstwo, telefony komórkowe...
 • Kobieta i Mężczyzna (premiera: 10 września 2007, Teatr Lubuski, Zielona Góra) – program jest w całości poświęcony płciom. Obu po równo. Zwolennicy wyższości płci jednej nad drugą nie mają na co liczyć. Bo to, że różnice istnieją nie ulega wątpliwości – ale żadna różnica nie czyni płci gorszą – lecz na pewno inną. Bo Kobiety są takie... a Faceci też, ale mniej. Za to Faceci potrafią... a kobiety też, ale co innego. Wspólne oglądanie programu Hrabi parami, nie grozi rozpadem związku, ani cichymi dniami. W programie tym kabaret Hrabi oswaja nas ze stereotypami na temat kobiet i mężczyzn, ukazuje ludzką stronę wad, skłaniając jednocześnie do ich pokochania. Bazują na bardzo prostych i banalnych sytuacjach między ludźmi, w których publika odnajduje siebie. Skecze poruszają problematykę rzeczy niezwerbalizowanych, o których się nie mówi, ale o których wiedzą wszyscy. Oprócz stereotypów artyści wyciągają różnice między kobietą a mężczyzną, ponieważ wiele problemów wynika z różnicy płci. Program lekko dydaktyczny z przymrużeniem oka.
 • Syf i malaria (premiera: 2009) – tytuł programu coś sugeruje i nie bez powodu! Oj, nie jest to zwykły program. To program – katastrofa, który toczy się jednocześnie w kilku płaszczyznach i wcale nie jest łatwy ani dla widzów, ani dla występujących. Trzeba uważać. W tym programie kabaret Hrabi śmieje się przede wszystkim z siebie – artystów kabaretowych. Nie ma takiego nieszczęścia scenicznego, które by nie dotknęło tego spektaklu, ale artyści dzielnie walczą do samego końca. W tej walce nie ma zwycięzców i przegranych – nie liczy się wynik, liczy się walka.
 • Pienia i Jęki (premiera: 2009) – program złożony z piosenek kabaretu Hrabi, których przez 7 lat istnienia grupy nazbierała się całkiem spora sterta. Hrabi pieje i jęczy z towarzyszeniem zespołu muzycznego, który to składa się w 50% z przystojnych mężczyzn, sam Hrabi w 25% z ładnej kobiety, więc jest na czym oko zawiesić.
 • Savoir vivre (premiera: 14 stycznia 2010) – w tym programie artyści zwracają uwagę na zasady dobrego zachowania, np. kiedy nie popełnić faux pas przy dawaniu prezentów, co i kiedy można mówić, a kiedy nie, poruszają kwestię kultury picia alkoholu itp. O tym wszystkim i zabawnych kontekstach bon tonu podczas tańca, jedzenia czy pierwszej randki, już w najnowszym programie kabaretu Hrabi.
 • Co jest śmieszne – premiera: 24 czerwca 2011, Kino Adria, Bydgoszcz
 • Gdy powiesz: Tak – premiera: 19 sierpnia 2012, Kino Adria, Bydgoszcz
 • Tak, że o - premiera: 21 grudnia 2013, Dom Kultury Świt, Warszawa

Kabaret Hrabi często przed premierą stosuje tzw. "Przymiarki do premiery" – jest to próba z udziałem publiczności, która po spektaklu (o niekoniecznie dobrych jeszcze skeczach, które bywają czasami nawet bez puent) ocenia skecze. Kabaret nieco sugeruje się zdaniem widowni, co pomaga w wyselekcjonowaniu skeczy do premiery.

Nagrody

 • 2007
  • Statuetka srebrnego Patisohn'a (Wydarzenie Festiwalu) na III Festiwalu Kabaretu w Zielonej Górze, Zielona Góra
  • Nagroda za całokształt dokonań scenicznych – Statuetka Bałwanka ZAK-a na III Zimowej Akcji Kabaretowej ZAK, Skierniewice
 • 2008
  • I Miejsce – Tytuł DebeŚciaKa na VII Dąbrowskiej Ściemie Kabaretowej DebeŚciaK, Dąbrowa Górnicza

Reżyseria programów kabaretowych

Scenariusz programów kabaretowych

W roli prowadzących

Dyskografia

DVD

 • Terapia – Wyd. Printel, Wrocław, premiera: 25 stycznia 2007
 • Hrabi Dracula (wydanie dwupłytowe) – Wyd. Printel, Wrocław, premiera: 7 maja 2008
 • Pojutrze (wydanie dwupłytowe) – Wyd. Printel, Wrocław, premiera: 12 grudnia 2008
 • Kobieta i Mężczyzna – Wyd. JAWI, Warszawa, premiera: 10 grudnia 2010

CD

Kontakt

Zobacz też

Skecze Kabaretu Hrabi

Linki zewnętrzne