Ryjek

Z Encyklopedia Kabaretu

RYJEK (Rybnicka Jesień Kabaretowa) – coroczny festiwal kabaretowy odbywający się w Rybniku.

Organizatorem jest Fundacja Elektrowni Rybnik.

Edycje

2014 XIX Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Gdzie diabeł mówi dobranoc i pieprz rośnie
  2. Takie mamy czasy
  3. Tego już za wiele
  4. Pamięć złotej ryby
  5. Strzał w kolano
  6. Skecz bez tekstu albo bez sensu
  7. To się może przydać
  8. To mój ostatni raz
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza)
Złote Koryto Tajnego Jurora (Tomasz Jachimek): Kabaret Jurki (Zielona Góra)
Złote Koryto Publiczości: Kabaret 44-200 (Rybnik)
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret DNO oraz Kabaret Jurki
Złota Kaseta: Kabaret DNO

One Ryj Show – Konkurs Solistów
Laureaci:

I miejsce Tomasz Nowaczyk z Kabaretu Czesuaf

Wryjek
Laureaci:

I Miejsce: Kabaret NOC (Rybnik)

2013 XVIII Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Słoik, który zmienił wszystko
  2. Lepiej się nie mieszać
  3. Mnożyć czy dzielić
  4. Biuro matrymonialne
  5. Skecz bez udziału Marcina Wójcika, Abelarda Gizy, Tomasza Nowaczyka, Bogdana Kalusa, Bartosza Klauzinskiego, Michała Pałubskiego, Agnieszki Marylki Litwin- Sobańskiej, Pawła Szwajgiera i instrumentów muzycznych na temat "Reakcja łańcuchowa"
  6. Szkoda, bo to śmieszne
  7. Tydzień bez Facebooka
  8. Ostatnia noc
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin)
II Miejsce: Kabaret Smile (Lublin)
III Miejsce: Kabaret Jurki (Zielona Góra)
Złote Koryto Tajnego Jurora (Piotr Skucha): Kabaret Ani Mru-Mru
Złote Koryto Publiczności: Kabaret Ani Mru-Mru
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Limo (Gdańsk)
Złota Kaseta w Konkursie Filmowym: grupa Coolporterzy (Lublin)

One Ryj Show – Konkurs Solistów
Laureaci:

I Miejsce: Marcin Wójcik

Wryjek
Laureaci:

I Miejsce: Kabaret 44-200 (Rybnik)

2012 XVII Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Kamień, papier, nożyce...
  2. Matko gdzie ja jestem?
  3. Zajebiście
  4. To się nie uda
  5. Uczta
  6. Kabaret PUK
  7. Dziwne spotkanie
  8. Historia z przekleństwem
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Limo (Gdańsk)
II Miejsce: Kabaret Łowcy.B (Cieszyn)
III Miejsce: Kabaret Moralnego Niepokoju (Warszawa)
Złote Koryto Tajnego Jurora (Rafał Kmita): Kabaret Łowcy.B
Złote Koryto Publiczności: Kabaret Limo
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Limo
Złota Kaseta w Konkursie Filmowym: Kabaret Limo

One Ryj Show – Konkurs Solistów
Laureaci:

I Miejsce: Tomasz Jachimek

Mały Ryjek
Laureaci:

I Miejsce: Kabaret K2 (Zielona Góra)
II Miejsce: Kabaret 44-200 (Rybnik)
III Miejsce: Kabaret Nic Nie Szkodzi (Wrocław) oraz Łukasz Szymanek
IV Miejsce: Kabaret Czwarta Fala (Kielce)

2011 XVI Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Coś tu śmierdzi
  2. Skąd się bierze inflacja
  3. Trzy elementy
  4. Eksperyment
  5. Prowokacja
  6. Dzień z życia...
  7. Ratuj się kto może
  8. Biblia versus Koran
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Smile (Lublin)
II Miejsce: Kabaret Limo (Gdańsk)
III Miejsce: Tomasz Jachimek
Złote Koryto Tajnego Jurora (Krzysztof Deszczyński): Kabaret Limo
Złote Koryto Publiczności: Kabaret Smile
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza) oraz Kabaret Limo
Złota Kaseta w Konkursie Filmowym: Kabaret Szarpanina (Szczecin)

One Ryj Show – Konkurs Solistów
Laureaci:

I Miejsce: Kacper Ruciński
II Miejsce: Abelard Giza
III Miejsce: Mariusz Kałamaga
IV Miejsce: Michał Kempa

Mały Ryjek
Laureaci:

I Miejsce: Kabaret Mimika (Lublin)
II Miejsce: Kabaret Czwarta Fala (Kielce)
III Miejsce: Kabaret Chwilowo Kaloryfer (Rybnik)
IV Miejsce: Paweł Reszela
V Miejsce: Kabaret Z Konopi

2010 XV Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Piłka nożna
  2. Sensacja
  3. Ojciec ma zawsze rację
  4. Zgrzyt
  5. Ludzie marginesu
  6. Zawody
  7. Dom kultury
  8. Skecz hardkor
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin)
II Miejsce: Kabaret Smile (Lublin)
III Miejsce: Kabaret Limo (Gdańsk)
Złote Koryto Tajnego Jurora (Katarzyna Piasecka): Kabaret Ani Mru-Mru
Złote Koryto Publiczności: Kabaret Ani Mru-Mru
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Ani Mru-Mru
Złota Kaseta w Konkursie Filmowym: Kabaret Limo

One Ryj Show – Konkurs Solistów
Laureaci:

I Miejsce: Czesław Jakubiec
II Miejsce: Kacper Ruciński
III Miejsce: Jacek Ziobro

Mały Ryjek
Laureaci:

I Miejsce: Kabaret Szarpanina (Szczecin)
II Miejsce: Liquidmime
III Miejsce: Kabaret Czwarta Fala (Kielce) oraz Kabaret Kałasznikof (Rybnik)
IV Miejsce: Kabaret Chyba (Wrocław)

2009 XIV Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Mowa ciała
  2. Pod wspólnym szyldem
  3. Alegro ma non troppo – ćwierćnuta 140
  4. Najważniejsza jest impreza!
  5. Nieoczekiwana wizyta
  6. Nie lubię świąt
  7. W chińskiej restauracji
  8. Skecz po śląsku
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Grupa MoCarta (Warszawa)
Złote Koryto Publiczności: Kabaret Paranienormalni (Jelenia Góra)
Złote Koryto Tajnego Jurora (Beata Harasimowicz): Grupa MoCarta

Mały Ryjek
Laureaci:

I Miejsce: Kabaret Weźrzesz (Skarżysko-Kamienna)
II Miejsce: Kabaret PUK (Kraków)
III Miejsce: Kabaret Chyba (Wrocław)
IV Miejsce: Kabaret Szydera (Wałbrzych)

2008 XIII Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Sport to zdrowie
  2. Skecz po nic
  3. Niedobrze mi, czyli nie jest mi tak dobrze jak mogłoby być
  4. Skecz jakiego jeszcze nie było
  5. A miałem(am) wyprowadzić tylko psa
  6. Autoportret
  7. To musi być hit!
  8. A jak będę duży
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Limo (Gdańsk)
Mały Ryjek: Kabaret DABZ (Opole), Kabaret Słoiczek po Cukrze (Zielona Góra)
Złota kaseta w Konkursie Filmowym: Kabaret Czesuaf (Poznań)
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Jachim Presents, Kabaret Noł Nejm (Rybnik)

2007 XII Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Skecz gruby
  2. Gdzie baba nie może...
  3. Polska B
  4. To jest naprawdę ważne!
  5. Tajemnice natury
  6. Skecz w nie naszym stylu
  7. Skecz w pośpiechu
  8. Jestem Polakiem
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Młodych Panów (Rybnik)
Nagroda Publiczności (Złote Koryto): Kabaret Młodych Panów
Nagroda Ukrytego Jurora (Złote Koryto): Kabaret Napád
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Napád

2006 XI Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. I tak wolę rakiety
  2. Wygrywali faworyci
  3. Dziecko mi chodzi po głowie
  4. Potęga miłości
  5. Lubię kiedy pada
  6. Jazz na żywo
  7. Skecz drogi
  8. Skecz improwizowany
Laureaci:
Nagrody Kabaretów

I miejsce i Złote Koryto: Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza)
II miejsce: Kabaret Jachim Presents (Warszawa)
III miejsce: Kabaret Limo (Gdańsk)
Nagroda Publiczności: Kabaret DNO
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret DNO

2005 X Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Cała Polska czyta dzieciom
  2. Piosenka ku chwale ludzkości
  3. Nie ma jak u mamy
  4. Skecz z wypasionym rekwizytem
  5. Szczęśliwy człowiek
  6. Zabawa cudzym kosztem
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Grzegorz Halama Oklasky (Zielona Góra)
Nagroda Publiczności (Złote Koryto): Kabaret Neo-Nówka (Wrocław)
Nagroda Ukrytego Jurora (Złote Koryto): Kabaret Jurki (Zielona Góra)
Wyróżnienie Ukrytego Jurora: Kabaret Neo-Nówka (za zbliżenie się do koryta)
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Skeczów Męczących (Kielce)
Wyróżnienia Kabaretów: Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem, Kabaret DNO, Kabaret Made In China, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaretus Fraszka, Kabaret Jurki, Kabaret Słuchajcie, Kabaret Neo-Nówka, Formacja Chatelet

2004 IX Ryjek
Konkurencje konkursowe:

Po myślniku zwycięzcy poszczególnych kategorii

  1. 8 cud świata – Kabaret Słuchajcie i Kabaretus Fraszka
  2. Konflikt w zespole – Kabaret Łowcy.B
  3. Film animowany – Wojciech Kamiński
  4. Kabaret za 100 lat – Kabaretus Fraszka
  5. Polak potrafi – Kabaret WIWI
  6. Zakazana piosenka – Kabaret Szum
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Wojciech Kamiński
Nagroda Publiczności (Złote Koryto): Kabaret Łowcy.B
Nagroda Ukrytego Jurora (Złote Koryto): Wojciech Kamiński
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Widelec (Białystok)

2003 VIII Ryjek
Konkurencje konkursowe:

Po myślniku zwycięzcy poszczególnych kategorii

  1. Skecz za karę – Kabaret Łowcy.B
  2. Na krawędzi – Kabaret Napád
  3. Totalna katastrofa – Kabaret DNO
  4. Piosenka ubogo brzmiąca – Kabaret Łowcy.B
  5. Odrobina liryki z przyrodą w tle – Kabaret Made In China
  6. Niewątpliwy urok ważnego święta – Kabaret Noł Nejm
  7. Po prostu protest – Kabaret Łowcy.B
  8. Ujarzmianie temperamentu – Kabaret Słuchajcie
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza)
Nagroda Publiczności (Złote Koryto): Kabaret Napád (Warszawa)
Nagroda Ukrytego Jurora (Złote Koryto): Kabaret Napád
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret Napád

2002 VII Ryjek
Konkurencje konkursowe:

Po myślniku zwycięzcy poszczególnych kategorii

  1. Protest song kabaret – Kabaret Jachim Presents
  2. Spotkanie na ławce – Kabaret Szpik
  3. ZSRR wiecznie żywy! – Kabaret Made In China
  4. Rozmowa z jury – Kabaret Kwartet Okazjonalny
  5. Jestem z innej planety – Kabaret Jachim Presents, Kabaret DNO
  6. Nie mam... ale będę miał – Kabaret Noł Nejm
  7. Parodia filmowa – Kabaret Noł Nejm
  8. Tera jem – Kabaret Noł Nejm, Kabaret DNO, Kabaret Szum
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza) oraz Projekt H (Zielona Góra)
Nagroda Publiczności (Złote Koryto): Kabaret Noł Nejm (Rybnik)
Nagroda Ukrytego Jurora (Złote Koryto): Kabaret DNO
Melodyjna Nagroda im. Artura: Kabaret DNO

2001 VI Ryjek
Konkurencje konkursowe:

Po myślniku zwycięzcy poszczególnych kategorii

  1. Bokser – zawód, czy powołanie – Kabaret E.K.
  2. W Pustyni i ... – Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem
  3. Własna interpretacja piosenki Starszych PanówKabaret Limo
  4. Zrób kabaret – "Potem" wspomnienia – Kabaret Limo
  5. Wywiad z osobą psychiczną – Kabaret Noł Nejm, Kabaret Szum, Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem
  6. Skecz sfilmowany – Kabaret DNO, Kabaret Limo, Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem, Kabaret Cudo-ziemcy
  7. Bardzo śmieszna piosenka kabaretowa – Kabaret DNO, Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem
  8. Gdzie jest scena? – Kabaret Cudo-ziemcy
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Koryto): Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem (Rzeszów)
Nagroda Publiczności (Złote Koryto): Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza)
Nagroda Ukrytego Jurora (Złote Koryto): Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem
Nagroda w Poligonie Kabaretowym: Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem

2000 V Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Wio kowboje
  2. Quo Vadis
  3. Hymn Unii Europejskiej
  4. Model wózka inwalidzkiego rok 3025
  5. Interpretacja utworu Andrzeja Waligórskiego
  6. Jak pozbyć się natrętnego klienta
  7. Muzyka klasyczna w kabarecie
  8. V Ryjek
Laureaci:

Nagroda Kabaretów (Złote Korytko): Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem (Rzeszów)
Nagroda Publiczności (Złote Korytko): Kabaret Noł Nejm (Rybnik)
Nagroda Ukrytego Jurora (Złote Korytko): Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem
Tytuł "Super Świni": Władysław Sikora za wspieranie młodych
Nagroda dla najlepszego konferansjera minionej pięciolatki – Mirosław Gancarz
Nagrody jednoosobowego tajnego Jury:
I miejsce: Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem
II miejsce: Kabaret Noł Nejm
III miejsce: Kabaret E.K. (Zielona Góra)

1999 IV Ryjek
Konkurencje konkursowe:

Po myślniku zwycięzcy poszczególnych kategorii

  1. Festiwal piosenki obcojęzycznej – Kabaret DNO
  2. Disco-polo na bardzo poważnie czyli całkiem serio – Kabaret Kaczka Pchnięta Nożem
  3. Zwierzęta w kabarecie – Kabaret DNO
  4. Skecz zaczynający się od "Panie doktorze kawa" – Kabaret Strzały z Aurory
  5. Tylko nie o polityce – Kabaret E.K.
  6. Bajki o północy – Kabaret DNO
  7. Skecz pod napięciem – Kabaret Widelec
  8. Ludzie w kosmosie – Kabaret DNO
Laureaci:

Nagroda Trybuny Śląskiej: Kabaret Strzały z Aurory (Warszawa)
Nagroda ukrytego Jurora: Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza)
Nagroda Kabaretów biorących udział w RYJKU: Kabaret DNO
Nagroda Telewizji Katowice (program promocyjny na antenie ogólnopolskiej): Kabaret DNO

1998 III Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Czarna dziura
  2. Romans
  3. Skecz na leżąco
  4. Skecz z playbacku
  5. Skecz socjologiczny
  6. Dlaczego pan ma zamknięty parasol
  7. Monolog zaczynający się od "niech"
  8. Piosenka żołnierska
Laureaci:

Nagroda Jurora (Joanna Kołaczkowska): Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza)
Nagroda Kabaretów: Kabaret Grzegorz Halama Oklasky (Zielona Góra)
Nagroda Publiczności: Kabaret DNO

1997 II Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Wady i przywary narodu polskiego
  2. Którędy na Giewont
  3. Piosenka-parodia
  4. Arcydzieła literatury (i nie tylko)
  5. Piosenka w kabarecie (o miłości i złości)
  6. Welcome to HELL
  7. "Na krzywy Ryj"
  8. Najkrótszy skecz świata – ale skecz
Laureaci:

Nagroda Jurora (Artur Andrus): Kabaret Nie My (Piotrków Trybunalski)
Nagroda Kabaretów: Kabaret Nie My
Nagroda Publiczności: Kabaret Nie My

1996 I Ryjek
Konkurencje konkursowe:
  1. Czarny humor w kabarecie
  2. Miłość
  3. Najśmieszniejsza piosenka kabaretowa
  4. Klasyka literatury
  5. Telewizja
  6. Skecz polityczno-społeczny
  7. Piosenka kabaretowa z tekstem
  8. Historia
Laureaci:

I miejsce: Kabaret Ciach (Zielona Góra)
II miejsce: Kabaret Grzegorz Halama Oklasky (Zielona Góra) oraz Kabaret Nie My (Piotrków Trybunalski)
III miejsce: Kabaret DKD (Słupsk)
IV miejsce: Kabaret Jurki (Zielona Góra)

Linki zewnętrzne

Google AdSense