Bronisław Pawlik: Różnice pomiędzy wersjami
m (ortografia, int.) |
|||
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | † '''Bronisław Pawlik''' (ur. 8 | + | † '''Bronisław Pawlik''' (ur. 8 stycznia 1926 roku w Krakowie, zm. 6 maja 2002 roku w Warszawie) – polski artysta kabaretowy, aktor teatralny i filmowy, członek nieistniejących już Kabaretów [[Kabaret Dudek|Dudek]], Szpak oraz [[Kabaret Starszych Panów|Kabaretu Starszych Panów]], a także aktor radiowych audycji satyrycznych. |
Absolwent Studia Dramatycznego Iwo Galla w Krakowie (1947) oraz Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1957). | Absolwent Studia Dramatycznego Iwo Galla w Krakowie (1947) oraz Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1957). | ||
− | Współpracował z Teatrami: Wybrzeże w Gdańsku ( | + | Współpracował z Teatrami: Wybrzeże w Gdańsku (1946–1949), im. Jaracza w Łodzi (1949–1952) oraz warszawskimi: Narodowym (1952–1954, 1955–1957), Polskim (1954–1955, 1960–1974, 1988–1989), Ateneum (1957–1960), Powszechnym (1974–1988) i Współczesnym (od 1989). |
Występował w popularnym w latach 60. programie dla dzieci ''Miś z okienka''. | Występował w popularnym w latach 60. programie dla dzieci ''Miś z okienka''. | ||
Linia 17: | Linia 17: | ||
** Wyróżnienie za rolę Stefana w ''Tysiącu Walecznych'' Rojewskiego w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych | ** Wyróżnienie za rolę Stefana w ''Tysiącu Walecznych'' Rojewskiego w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych | ||
* 1959 | * 1959 | ||
− | ** Srebrny Medal | + | ** Srebrny Medal – Nagroda za najlepszą kreację męską, za rolę Mata Rokoszego w filmie ''Orzeł'' Leonarda Buczkowskiego, na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, Moskwa (Rosja) |
* 1962 | * 1962 | ||
** Srebrna Maska w plebiscycie zorganizowanym przez ''Express Wieczorny'' | ** Srebrna Maska w plebiscycie zorganizowanym przez ''Express Wieczorny'' | ||
Linia 43: | Linia 43: | ||
** Srebrna Maska za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia w plebiscycie zorganizowanym przez ''Express Wieczorny'' | ** Srebrna Maska za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia w plebiscycie zorganizowanym przez ''Express Wieczorny'' | ||
* 1988 | * 1988 | ||
− | ** Wielki Splendor | + | ** Wielki Splendor – Nagroda Teatru Polskiego Radia za kreacje radiowe |
* 1977 | * 1977 | ||
** Nagroda "Złoty Wawrzyn Grzymały", Bydgoszcz | ** Nagroda "Złoty Wawrzyn Grzymały", Bydgoszcz | ||
Linia 60: | Linia 60: | ||
* 1997 | * 1997 | ||
** Medal 400-lecia stołeczności Warszawy | ** Medal 400-lecia stołeczności Warszawy | ||
− | * 30 | + | * 30 kwietnia 2001 |
** Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski | ** Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski | ||
Linia 129: | Linia 129: | ||
* ''Bez miłości'' jako Docent (1980) | * ''Bez miłości'' jako Docent (1980) | ||
* ''Filip z konopi'' jako Profesor (1981) | * ''Filip z konopi'' jako Profesor (1981) | ||
− | * ''Papkin | + | * ''Papkin – sztuka aktorska'' (1982) |
* ''Pensja pani Latter'' jako Zgierski (1982) | * ''Pensja pani Latter'' jako Zgierski (1982) | ||
* ''Niech Cię odleci Mara'' jako Ojciec Witka (1982) | * ''Niech Cię odleci Mara'' jako Ojciec Witka (1982) | ||
Linia 177: | Linia 177: | ||
* ''Tam, gdzie żyją Eskimosi'' jako Starzec w bibliotece (2002) | * ''Tam, gdzie żyją Eskimosi'' jako Starzec w bibliotece (2002) | ||
; Serial | ; Serial | ||
− | * ''Niewiarygodne przygody Marka Piegusa'' (odc. | + | * ''Niewiarygodne przygody Marka Piegusa'' (odc. 1–7, 9.) jako Redaktor, przyjaciel Marka (1966) |
− | * ''Klub Profesora Tutki'' (odc. 3. | + | * ''Klub Profesora Tutki'' (odc. 3. – ''Okno'') jako Zdradzany mąż (1966) |
− | * ''Stawka większa niż życie'' (odc. 2. | + | * ''Stawka większa niż życie'' (odc. 2. – ''Hotel Excelsior'', 5. – ''Ostatnia szansa'', 6. – ''Żelazny krzyż'', 8. – ''Wielka wyspa'', 14. – ''Edyta'') jako Szef organizacji podziemnej (1967–1968) |
− | * ''Hrabina Cosel'' (odc. 1. | + | * ''Hrabina Cosel'' (odc. 1. – ''Kamaryla'') jako Alchemik Bettger (1968) |
− | * ''Szkice warszawskie'' (odc. 3. | + | * ''Szkice warszawskie'' (odc. 3. – ''Ad libitum'') jako Właściciel Chevroleta (1969) |
− | * ''Chłopi'' (odc. | + | * ''Chłopi'' (odc. 1–13) jako Kowal Michał, zięć Boryny (1972) |
− | * ''Droga'' (odc. 4. | + | * ''Droga'' (odc. 4. – ''Pasażer z nożem w kieszeni'') jako Krawczyński, ojciec Joli (1973) |
* ''Czarne chmury'' (1973) | * ''Czarne chmury'' (1973) | ||
* ''Ziemia obiecana'' (odc. 2.) jako Żebrak (1975) | * ''Ziemia obiecana'' (odc. 2.) jako Żebrak (1975) | ||
− | * ''Polskie drogi'' (odc. 2. | + | * ''Polskie drogi'' (odc. 2. – ''Obywatele GG'', 4. – ''Na tropie'', 5. – ''Lekcja geografii'') jako Profesor Jedliński, nauczyciel geografii (1976) |
* ''Zezem'' (1976) | * ''Zezem'' (1976) | ||
* ''Parada oszustów'' jako Pierre Ranaud, farmaceuta (1977) | * ''Parada oszustów'' jako Pierre Ranaud, farmaceuta (1977) | ||
− | * ''Lalka'' (odc. | + | * ''Lalka'' (odc. 1–5, 7–9) jako Ignacy Rzecki (1977) |
* ''Zielona miłość'' jako Ojczym Sarny (1978) | * ''Zielona miłość'' jako Ojczym Sarny (1978) | ||
* ''Rodzina Połanieckich'' jako Profesor Waskowski (1978) | * ''Rodzina Połanieckich'' jako Profesor Waskowski (1978) | ||
− | * ''Doktor Murek'' (odc. 3., | + | * ''Doktor Murek'' (odc. 3., 6–7) jako Cipak (1979) |
− | * ''Kariera Nikodema Dyzmy'' (odc. | + | * ''Kariera Nikodema Dyzmy'' (odc. 1–2, 4–6) jako Leon Kunik-Kunicki (1980) |
* ''Kłusownik'' jako Leśniczy Pietruszka (1980) | * ''Kłusownik'' jako Leśniczy Pietruszka (1980) | ||
− | * ''Przygrywka'' (odc. 2. | + | * ''Przygrywka'' (odc. 2. – ''Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej'', 5. – ''Kto się czubi ten się lubi'', 6. – ''Wszystko dobre, co się dobrze kończy'') jako Andrzej, dziadek rodzeństwa (1982) |
− | * ''Alternatywy 4'' (odc. 1. | + | * ''Alternatywy 4'' (odc. 1. – ''Przydział'', 2. – ''Przeprowadzka'', 3. – ''Pierwsza noc'', 4. – ''Profesjonaliści'', 7. – ''Spisek'', 9. – ''Upadek'') jako Dionizy Cichocki (1983) |
* ''1944'' (1984) | * ''1944'' (1984) | ||
* ''Siedem życzeń'' jako Kazimierz Michalewicz (1984) | * ''Siedem życzeń'' jako Kazimierz Michalewicz (1984) | ||
− | * ''Urwisy z Doliny Młynów'' (odc. 1. | + | * ''Urwisy z Doliny Młynów'' (odc. 1. – ''Witaj Kuba'', 3. – ''Klementynka'', 5. – ''Mustang'', 6. – ''Ściana'', 10. – ''Strachy'', 14. – ''Przejażdżka'', 15. – ''Pierścionek'', 16. – ''Pierwszy śnieg'', 17. – ''Kiedy zwierzęta mówią'', 22. – ''Numer z kotem'') jako Sołtys Sajewicz (1985) |
− | * ''Zmiennicy'' (odc. 1. | + | * ''Zmiennicy'' (odc. 1. – ''Ceny umowne'', 2. – ''Ostatni kurs'', 3. – ''Dziewczyna do bicia'', 4. – ''Typowa logika damsko-męska'', 5. – ''Safari'', 6. – ''Prasa szczególnej troski'', 8. – ''Fartowny dzień'', 9. – ''Podróż sentymentalna'', 14. – ''Pocałuj mnie Kasiu'', 15. – ''Nasz najdroższy'') jako Stanisław Leśniak, były zmiennik Jacka (1986) |
* ''Komediantka'' jako Orłowski, ojciec Janki, naczelnik stacji w Bukowcu (1987) | * ''Komediantka'' jako Orłowski, ojciec Janki, naczelnik stacji w Bukowcu (1987) | ||
− | * ''Ballada o Januszku'' (odc. 5. | + | * ''Ballada o Januszku'' (odc. 5. – ''Widoczek z Ciechocinka'', 6. – ''Rybałci 63'') jako Kuracjusz Sitkowski (1987) |
− | * ''Banda Rudego Pająka'' (odc. 2. | + | * ''Banda Rudego Pająka'' (odc. 2. – ''Urwany ślad'') jako Leśniczy (1988) |
− | * ''Kanclerz'' (odc. | + | * ''Kanclerz'' (odc. 1–3, 5.) jako Marszałek Opaliński (1989) |
− | * ''Modrzejewska'' (odc. 4. | + | * ''Modrzejewska'' (odc. 4. – ''Tworzenie siebie'', 5. – ''Warszawa'') jako Jan Jasiński (1989) |
− | * ''Odbicia'' (odc. | + | * ''Odbicia'' (odc. 3–6) jako Ojciec Andrzeja (1989) |
* ''Dziewczyna z Mazur'' (odc. 2.) jako Bronisław Pawlik [niewymieniony w czołówce] (1990) | * ''Dziewczyna z Mazur'' (odc. 2.) jako Bronisław Pawlik [niewymieniony w czołówce] (1990) | ||
* ''Żegnaj Rockefeller'' (odc. 1., 3., 10., 13.) jako Ksiądz (1992) | * ''Żegnaj Rockefeller'' (odc. 1., 3., 10., 13.) jako Ksiądz (1992) | ||
− | * ''Bank nie z tej ziemi'' (odc. 12. | + | * ''Bank nie z tej ziemi'' (odc. 12. – ''Puszka z Pandorą'') jako Zegarmistrz Bartłomiej Kontakt (1994) |
=== Głos === | === Głos === | ||
* ''Wolna sobota'' jako Turysta (1977) | * ''Wolna sobota'' jako Turysta (1977) |
Aktualna wersja na dzień 15:11, 21 kwi 2015
† Bronisław Pawlik (ur. 8 stycznia 1926 roku w Krakowie, zm. 6 maja 2002 roku w Warszawie) – polski artysta kabaretowy, aktor teatralny i filmowy, członek nieistniejących już Kabaretów Dudek, Szpak oraz Kabaretu Starszych Panów, a także aktor radiowych audycji satyrycznych.
Absolwent Studia Dramatycznego Iwo Galla w Krakowie (1947) oraz Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1957).
Współpracował z Teatrami: Wybrzeże w Gdańsku (1946–1949), im. Jaracza w Łodzi (1949–1952) oraz warszawskimi: Narodowym (1952–1954, 1955–1957), Polskim (1954–1955, 1960–1974, 1988–1989), Ateneum (1957–1960), Powszechnym (1974–1988) i Współczesnym (od 1989).
Występował w popularnym w latach 60. programie dla dzieci Miś z okienka.
W czasach okupacji był robotnikiem na kolei.
Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Nagrody
- 1949
- Nagroda Artystyczna Wybrzeża Gdańskiego za rok 1948
- 1951
- Wyróżnienie za rolę Stefana w Tysiącu Walecznych Rojewskiego w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych
- 1959
- Srebrny Medal – Nagroda za najlepszą kreację męską, za rolę Mata Rokoszego w filmie Orzeł Leonarda Buczkowskiego, na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, Moskwa (Rosja)
- 1962
- Srebrna Maska w plebiscycie zorganizowanym przez Express Wieczorny
- 1967
- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
- 1967, 1968
- Nagroda Komitetu d/s PRiTV
- 1972
- Nagroda Aktorska za rolę Alfa w Lękach porannych na XIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych, Wrocław
- 1975
- Nagroda Komitetu d/s PRiTV za wybitne kreacje aktorskie w programach TV i PR
- 1975
- Nagroda Aktorska za rolę Dantona w Sprawie Dantona na XV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Kalisz
- 1979
- "Złoty Ekran" za rolę Rzeckiego w Lalce w reżyserii Ryszarda Bera
- 1979
- Nagroda Aktorska za rolę Cześnika w Zemście na V Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, Opole
- 1980
- Nagroda główna ufundowana przez Ministra Kultury i Sztuki za najwybitniejszą rolę aktorską dla Orgona w Świętoszku na XX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Kalisz
- 1981
- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia w dziedzinie teatru za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie aktorstwa
- 1983
- Nagroda Tygodnika Przyjaźń za rolę w sztuce Notatki z podziemia
- 1988
- Srebrna Maska za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia w plebiscycie zorganizowanym przez Express Wieczorny
- 1988
- Wielki Splendor – Nagroda Teatru Polskiego Radia za kreacje radiowe
- 1977
- Nagroda "Złoty Wawrzyn Grzymały", Bydgoszcz
- 2001
- Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru
Odznaczenia
- 1965
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- 1967
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
- 1978
- Odznaka za "Zasługi dla Warszawy"
- 1980
- Odznaka "Zasłużony działacz kultury"
- 1997
- Medal 400-lecia stołeczności Warszawy
- 30 kwietnia 2001
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Filmografia
Aktor
- Filmy
- Warszawska premiera jako Handlarz [niewymieniony w czołówce] (1950)
- Domek z kart jako Żołnierz radziecki [niewymieniony w czołówce] (1953)
- Celuloza jako Leon Krusiewicz (1953)
- Pod gwiazdą frygijską jako Leon Krusiewicz (1954)
- Godziny nadziei jako Fryzjer Szczeżuja (1955)
- Warszawska syrena jako Kot (1956)
- Kapelusz Pana Anatola jako Komisarz MO (1957)
- Ewa chce spać jako Policjant Ciapała [niewymieniony w czołówce] (1957)
- Krzyż Walecznych jako Florczak (1958)
- Pożegnania jako Żołnierz [niewymieniony w czołówce] (1958)
- Orzeł jako Mat Rokosz (1958)
- Tysiąc talarów jako Marek Drapka (1959)
- Inspekcja Pana Anatola jako Porucznik Stanisław Zaremba udający Lokaja (1959)
- Walet pikowy jako Ignac [niewymieniony w czołówce] (1960)
- Ostrożnie, Yeti! jako Taksówkarz (1960)
- Mąż swojej żony jako Michał Karcz (1960)
- Historia żółtej ciżemki jako Gregorius (1961)
- Bitwa o Kozi Dwór jako Narrator siedzący na ławce (1961)
- Wielka, większa i największa jako Ojciec Groszka (1962)
- Klub Kawalerów jako Piorunowicz (1962)
- Smarkula jako Florek (1963)
- Naganiacz jako Michał (1963)
- Liczę na wasze grzechy jako Bronisław Pawlik [niewymieniony w czołówce] (1963)
- Nieznany jako Stanisław Krawczyk (1964)
- Wózek jako Jeniec radziecki (1965)
- Sposób bycia jako Merliński (1965)
- Piekło i niebo jako Pustelnik w czyśćcu (1966)
- Don Gabriel jako Don Gabriel (1966)
- Zbrodnia lorda Artura Savile'a jako Pirotechnik [niewymieniony w czołówce] (1967)
- Komedia z pomyłek jako Robertson (1967)
- Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg jako Jackie Cox (1967)
- Mąż pod łóżkiem jako Andreicz (1967)
- Ojciec jako Dyrektor szkoły (1967)
- Katarynka jako Fryzjer Fitulski (1967)
- Mistrz tańca jako Józef (1968)
- Wilcze echa jako Tosiek (1968)
- Hrabina Cosel jako Alchemik Bottinger (1968)
- Piąta rano jako Hieronim (1969)
- Nowy jako Majster Kędzierski (1969)
- Jak zdobyć kobietę, pieniądze i sławę jako Fryzjer (1969)
- Najlepszy kolega jako Adam Adamczyk (1970)
- Wiktoryna, czyli czy pan pochodzi z Beauvais? jako Oberżysta (1971)
- Niebieskie jak Morze Czarne jako Dyrektor występujący w telewizji (1971)
- Kłopotliwy gość jako Marian Piotrowski (1971)
- Poślizg jako Właściciel Fiata (1972)
- Chłopi jako Kowal Michał, zięć Boryny (1973)
- Nagrody i odznaczenia jako Lekarz Zanik (1973)
- Pójdziesz ponad sadem jako Nauczyciel geografii (1974)
- Nie ma róży bez ognia jako Administrator (1974)
- Nie ma mocnych jako Dyrektor PGR (1974)
- Klowni (1975)
- Mistrz zawsze traci jako Farmaceuta Pierre Ranaud (1976)
- Tajny detektyw jako Florian Winiarski, jubiler (1977)
- Jaguar 1936 jako Hans Kraft, nowy właściciel Jaguara (1977)
- Granica jako Niespełniony Poeta w salonie Kolichowskiej (1977)
- Koty to dranie jako Lekarz (1978)
- Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? jako Fotograf Roman Ferde (1978)
- Zmory jako Ojciec (1979)
- Gwiazdy poranne jako Ksiądz (1979)
- Miś jako Stuwała (1980)
- Ciosy jako Janusz Obrocki (1980)
- Bez miłości jako Docent (1980)
- Filip z konopi jako Profesor (1981)
- Papkin – sztuka aktorska (1982)
- Pensja pani Latter jako Zgierski (1982)
- Niech Cię odleci Mara jako Ojciec Witka (1982)
- Na tropach Bartka jako Leśniczy Pietruszka (1982)
- Thais jako Eukritos (1983)
- Marynia jako Waśkowski (1983)
- Kasztelanka jako Weteran (1983)
- Fachowiec jako Majster Walicki, ojciec Heleny (1983)
- Jan (1984)
- Akademia Pana Kleksa jako Król Bronisław (1984)
- Umarłem aby żyć jako Zygmunt Bruzda (1984)
- Spowiedź dziecięcia wieku jako Larive (1985)
- Och, Karol jako Teść Karola (1985)
- Bariery jako Profesor (1985)
- Wcześnie urodzony jako Lekarz (1986)
- Sceny dziecięce z życia prowincji jako Stary Ch. (1986)
- Komediantka jako Orłowski (1986)
- Śmierć Johna L. jako Mąż panny Anny (1987)
- Tabu jako Organista (1987)
- Sonata marymoncka jako Biliński (1987)
- Sami dla siebie jako Jońca, dyrektor domu dziecka (1987)
- Pantarei jako Sędzimirski (1987)
- Misja specjalna jako Proboszcz (1987)
- Dekalog VIII jako Filatelista, sąsiad Zofii (1988)
- Łabędzi śpiew jako Zyga (1988)
- Spadek jako Stasiek Pyzik, przyjaciel Zabielaka (1988)
- Prywatne niebo jako Służący Stefan (1988)
- Piłkarski poker jako Działacz starej daty (1988)
- Męskie sprawy jako Magówka (1988)
- Cesarskie cięcie (1988)
- Żelazną ręką jako Szlachcic dworski (1989)
- Urodzony po raz trzeci jako Zygmunt Bruzda, ojciec zmarłego Krzysztofa (1989)
- Sceny nocne jako Wojciech Stanisławowicz (1989)
- Po własnym pogrzebie jako Zygmunt Bruzda (1989)
- Superwizja jako Profesor Keller (1990)
- Obywatel świata jako "Pała" (1991)
- Niech żyje miłość jako Mecenas (1991)
- Przypadek Pekosińskiego jako Sędzia (1993)
- Lepiej być piękną i bogatą jako Strażnik w fabryce (1993)
- Goodbye Rockefeller jako Ksiądz (1993)
- 100 filmów z Wiesławem Gołasem (1995)
- Nic śmiesznego jako Cenzor (1995)
- Kamień na kamieniu jako Bartłomiej Kuś (1995)
- Szabla od komendanta jako Jakubek Szewczyk (1996)
- Poznań 56 jako Dziadek (1996)
- Wszyscy święci jako Bogdan, przyjaciel Marii z oddziału (2002)
- Tam, gdzie żyją Eskimosi jako Starzec w bibliotece (2002)
- Serial
- Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (odc. 1–7, 9.) jako Redaktor, przyjaciel Marka (1966)
- Klub Profesora Tutki (odc. 3. – Okno) jako Zdradzany mąż (1966)
- Stawka większa niż życie (odc. 2. – Hotel Excelsior, 5. – Ostatnia szansa, 6. – Żelazny krzyż, 8. – Wielka wyspa, 14. – Edyta) jako Szef organizacji podziemnej (1967–1968)
- Hrabina Cosel (odc. 1. – Kamaryla) jako Alchemik Bettger (1968)
- Szkice warszawskie (odc. 3. – Ad libitum) jako Właściciel Chevroleta (1969)
- Chłopi (odc. 1–13) jako Kowal Michał, zięć Boryny (1972)
- Droga (odc. 4. – Pasażer z nożem w kieszeni) jako Krawczyński, ojciec Joli (1973)
- Czarne chmury (1973)
- Ziemia obiecana (odc. 2.) jako Żebrak (1975)
- Polskie drogi (odc. 2. – Obywatele GG, 4. – Na tropie, 5. – Lekcja geografii) jako Profesor Jedliński, nauczyciel geografii (1976)
- Zezem (1976)
- Parada oszustów jako Pierre Ranaud, farmaceuta (1977)
- Lalka (odc. 1–5, 7–9) jako Ignacy Rzecki (1977)
- Zielona miłość jako Ojczym Sarny (1978)
- Rodzina Połanieckich jako Profesor Waskowski (1978)
- Doktor Murek (odc. 3., 6–7) jako Cipak (1979)
- Kariera Nikodema Dyzmy (odc. 1–2, 4–6) jako Leon Kunik-Kunicki (1980)
- Kłusownik jako Leśniczy Pietruszka (1980)
- Przygrywka (odc. 2. – Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej, 5. – Kto się czubi ten się lubi, 6. – Wszystko dobre, co się dobrze kończy) jako Andrzej, dziadek rodzeństwa (1982)
- Alternatywy 4 (odc. 1. – Przydział, 2. – Przeprowadzka, 3. – Pierwsza noc, 4. – Profesjonaliści, 7. – Spisek, 9. – Upadek) jako Dionizy Cichocki (1983)
- 1944 (1984)
- Siedem życzeń jako Kazimierz Michalewicz (1984)
- Urwisy z Doliny Młynów (odc. 1. – Witaj Kuba, 3. – Klementynka, 5. – Mustang, 6. – Ściana, 10. – Strachy, 14. – Przejażdżka, 15. – Pierścionek, 16. – Pierwszy śnieg, 17. – Kiedy zwierzęta mówią, 22. – Numer z kotem) jako Sołtys Sajewicz (1985)
- Zmiennicy (odc. 1. – Ceny umowne, 2. – Ostatni kurs, 3. – Dziewczyna do bicia, 4. – Typowa logika damsko-męska, 5. – Safari, 6. – Prasa szczególnej troski, 8. – Fartowny dzień, 9. – Podróż sentymentalna, 14. – Pocałuj mnie Kasiu, 15. – Nasz najdroższy) jako Stanisław Leśniak, były zmiennik Jacka (1986)
- Komediantka jako Orłowski, ojciec Janki, naczelnik stacji w Bukowcu (1987)
- Ballada o Januszku (odc. 5. – Widoczek z Ciechocinka, 6. – Rybałci 63) jako Kuracjusz Sitkowski (1987)
- Banda Rudego Pająka (odc. 2. – Urwany ślad) jako Leśniczy (1988)
- Kanclerz (odc. 1–3, 5.) jako Marszałek Opaliński (1989)
- Modrzejewska (odc. 4. – Tworzenie siebie, 5. – Warszawa) jako Jan Jasiński (1989)
- Odbicia (odc. 3–6) jako Ojciec Andrzeja (1989)
- Dziewczyna z Mazur (odc. 2.) jako Bronisław Pawlik [niewymieniony w czołówce] (1990)
- Żegnaj Rockefeller (odc. 1., 3., 10., 13.) jako Ksiądz (1992)
- Bank nie z tej ziemi (odc. 12. – Puszka z Pandorą) jako Zegarmistrz Bartłomiej Kontakt (1994)
Głos
- Wolna sobota jako Turysta (1977)
- Proszę słonia (1978)
- Przeklęte oko proroka [niewymieniony w czołówce] (1984)
Linki zewnętrzne
- Bronisław Pawlik na stronie www.filmweb.pl
- Bronisław Pawlik na stronie www.filmpolski.pl