Bronisław Pawlik: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | †'''Bronisław Pawlik''' ( ur. 8. stycznia 1926 roku w Krakowie, zm. 6. maja 2002 roku w Warszawie) - polski artysta kabaretowy, aktor teatralny i filmowy, członek nieistniejących już Kabaretów [[Kabaret Dudek|Dudek]], [[Kabaret Szpak|Szpak]] oraz [[Kabaret Starszych Panów|Kabaretu Starszych Panów]]. | + | †'''Bronisław Pawlik''' (ur. 8. stycznia 1926 roku w Krakowie, zm. 6. maja 2002 roku w Warszawie) - polski artysta kabaretowy, aktor teatralny i filmowy, członek nieistniejących już Kabaretów [[Kabaret Dudek|Dudek]], [[Kabaret Szpak|Szpak]] oraz [[Kabaret Starszych Panów|Kabaretu Starszych Panów]]. |
W czasach okupacji był robotnikiem na kolei. | W czasach okupacji był robotnikiem na kolei. |
Wersja z 22:43, 14 mar 2010
†Bronisław Pawlik (ur. 8. stycznia 1926 roku w Krakowie, zm. 6. maja 2002 roku w Warszawie) - polski artysta kabaretowy, aktor teatralny i filmowy, członek nieistniejących już Kabaretów Dudek, Szpak oraz Kabaretu Starszych Panów.
W czasach okupacji był robotnikiem na kolei.
Absolwent Studia Dramatycznego Iwo Galla w Krakowie (1947) oraz Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1957).
Współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1946-1949), Teatrem im. Jaracza w Łodzi (1949-1952).
Był także aktorem scen warszawskich: Teatru Narodowego (1952-1954, 1955-1957), Teatru Polskiego (1954-1955, 1960-1974, 1988-1989), Teatru Ateneum (1957-1960), Teatru Powszechnego (1974-1988), Teatru Współczesnego (od 1989 roku).
Występował, w popularnym w latach 60 XX wieku, programie dla dzieci Miś z okienka.
Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Nagrody
- 1949
- Nagroda artystyczna Wybrzeża Gdańskiego za rok 1948
- Wyróżnienie za rolę Stefana w Tysiącu Walecznych Rojewskiego w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych
- 1959
- Srebrny medal - nagroda za najlepszą kreację męską, za rolę Mata Rokoszego w filmie Orzeł Leonarda Buczkowskiego, na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, Moskwa (Rosja)
- 1962
- Srebrna Maska w plebiscycie zorganizowanym przez Express Wieczorny
- 1967
- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
- 1967, 1968
- Nagroda Komitetu d/s PRiTV
- 1972
- Nagroda aktorska za rolę Alfa w Lękach porannych na XIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych, Wrocław
- 1975
- Nagroda Komitetu d/s PRiTV za wybitne kreacje aktorskie w programach TV i PR
- 1975
- Nagroda aktorska za rolę Dantona w Sprawie Dantona na XV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Kalisz
- 1979
- "Złoty Ekran" za rolę Rzeckiego w Lalce w reżyserii Ryszarda Bera
- 1979
- Nagroda aktorska za rolę Cześnika w Zemście na V Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, Opole
- 1980
- Nagroda główna ufundowana przez Ministra Kultury i Sztuki za najwybitniejszą rolę aktorską dla Orgona w Świętoszku na XX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Kalisz
- 1981
- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia w dziedzinie teatru za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie aktorstwa
- 1983
- Nagroda Tygodnika Przyjaźń za rolę w sztuce Notatki z podziemia
- 1988
- Srebrna Maska za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia
- 1988
- Wielki Splendor nagroda Teatru Polskiego Radia za kreacje radiowe
- 1977
- Nagroda "Złoty Wawrzyn Grzymały", Bydgoszcz
- 2001
- Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru
Odznaczenia
- 1965
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- 1967
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
- 1978
- Odznaka za "Zasługi dla Warszawy"
- 1980
- Odznaka "Zasłużony działacz kultury"
- 1997
- Medal 400-lecia stołeczności Warszawy
- 30. kwietnia 2001
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Filmografia
Aktor
- Filmy
- Warszawska premiera jako Handlarz [niewymieniony w czołówce] (1950)
- Domek z kart jako Żołnierz radziecki [niewymieniony w czołówce] (1953)
- Celuloza jako Leon Krusiewicz (1953)
- Pod gwiazdą frygijską jako Leon Krusiewicz (1954)
- Godziny nadziei jako Fryzjer Szczeżuja (1955)
- Warszawska syrena jako Kot (1956)
- Kapelusz Pana Anatola jako Komisarz MO (1957)
- Ewa chce spać jako Policjant Ciapała [niewymieniony w czołówce] (1957)
- Krzyż Walecznych jako Florczak (1958)
- Pożegnania jako Żołnierz [niewymieniony w czołówce] (1958)
- Orzeł jako Mat Rokosz (1958)
- Tysiąc talarów jako Marek Drapka (1959)
- Inspekcja Pana Anatola jako Porucznik Stanisław Zaremba udający Lokaja (1959)
- Walet pikowy jako Ignac [niewymieniony w czołówce] (1960)
- Ostrożnie, Yeti! jako Taksówkarz (1960)
- Mąż swojej żony jako Michał Karcz (1960)
- Historia żółtej ciżemki jako Gregorius (1961)
- Bitwa o Kozi Dwór jako Narrator siedzący na ławce (1961)
- Wielka, większa i największa jako Ojciec Groszka (1962)
- Klub Kawalerów jako Piorunowicz (1962)
- Smarkula jako Florek (1963)
- Naganiacz jako Michał (1963)
- Liczę na wasze grzechy jako Bronisław Pawlik [niewymieniony w czołówce] (1963)
- Nieznany jako Stanisław Krawczyk (1964)
- Wózek jako Jeniec radziecki (1965)
- Sposób bycia jako Merliński (1965)
- Piekło i niebo jako Pustelnik w czyśćcu (1966)
- Don Gabriel jako Don Gabriel (1966)
- Zbrodnia lorda Artura Savile'a jako Pirotechnik [niewymieniony w czołówce] (1967)
- Komedia z pomyłek jako Robertson (1967)
- Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg jako Jackie Cox (1967)
- Mąż pod łóżkiem jako Andreicz (1967)
- Ojciec jako Dyrektor szkoły (1967)
- Katarynka jako Fryzjer Fitulski (1967)
- Mistrz tańca jako Józef (1968)
- Wilcze echa jako Tosiek (1968)
- Hrabina Cosel jako Alchemik Bottinger (1968)
- Piąta rano jako Hieronim (1969)
- Nowy jako Majster Kędzierski (1969)
- Jak zdobyć kobietę, pieniądze i sławę jako Fryzjer (1969)
- Najlepszy kolega jako Adam Adamczyk (1970)
- Wiktoryna, czyli czy pan pochodzi z Beauvais? jako Oberżysta (1971)
- Niebieskie jak Morze Czarne jako Dyrektor występujący w telewizji (1971)
- Kłopotliwy gość jako Marian Piotrowski (1971)
- Poślizg jako Właściciel Fiata (1972)
- Chłopi jako Kowal Michał, zięć Boryny (1973)
- Nagrody i odznaczenia jako Lekarz Zanik (1973)
- Pójdziesz ponad sadem jako Nauczyciel geografii (1974)
- Nie ma róży bez ognia jako Administrator (1974)
- Nie ma mocnych jako Dyrektor PGR (1974)
- Klowni (1975)
- Mistrz zawsze traci jako Farmaceuta Pierre Ranaud (1976)
- Tajny detektyw jako Florian Winiarski, jubiler (1977)
- Jaguar 1936 jako Hans Kraft, nowy właściciel Jaguara (1977)
- Granica jako Niespełniony Poeta w salonie Kolichowskiej (1977)
- Koty to dranie jako Lekarz (1978)
- Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? jako Fotograf Roman Ferde (1978)
- Zmory jako Ojciec (1979)
- Gwiazdy poranne jako Ksiądz (1979)
- Miś jako Stuwała (1980)
- Ciosy jako Janusz Obrocki (1980)
- Bez miłości jako Docent (1980)
- Filip z konopi jako Profesor (1981)
- Papkin - sztuka aktorska (1982)
- Pensja pani Latter jako Zgierski (1982)
- Niech Cię odleci Mara jako Ojciec Witka (1982)
- Na tropach Bartka jako Leśniczy Pietruszka (1982)
- Thais jako Eukritos (1983)
- Marynia jako Waśkowski (1983)
- Kasztelanka jako Weteran (1983)
- Fachowiec jako Majster Walicki, ojciec Heleny (1983)
- Jan (1984)
- Akademia Pana Kleksa jako Król Bronisław (1984)
- Umarłem aby żyć jako Zygmunt Bruzda (1984)
- Spowiedź dziecięcia wieku jako Larive (1985)
- Och, Karol jako Teść Karola (1985)
- Bariery jako Proesor (1985)
- Wcześnie urodzony jako lekarz (1986)
- Sceny dziecięce z życia prowincji jako Stary Ch. (1986)
- Komediantka jako Orłowski (1986)
- Śmierć Johna L. jako Mąż panny Anny (1987)
- Tabu jako Organista (1987)
- Sonata marymoncka jako Biliński (1987)
- Sami dla siebie jako Jońca, dyrektor domu dziecka (1987)
- Pantarei jako Sędzimirski (1987)
- Misja specjalna jako Proboszcz (1987)
- Dekalog VIII jako Filatelista, sąsiad Zofii (1988)
- Łabędzi śpiew jako Zyga (1988)
- Spadek jako Stasiek Pyzik, przyjaciel Zabielaka (1988)
- Prywatne niebo jako Służący Stefan (1988)
- Piłkarski poker jako Działącz starej daty (1988)
- Męskie sprawy jako Magówka (1988)
- Cesarskie cięcie (1988)
- Żelazną ręką jako Szlachcic dworski (1989)
- Urodzony po raz trzeci jako Zygmunt Bruzda, ojciec zmarłego Krzysztofa (1989)
- Sceny nocne jako Wojciech Stanisławowicz (1989)
- Po własnym pogrzebie jako Zygmunt Bruzda (1989)
- Superwizja jako Profesor Keller (1990)
- Obywatel świata jako "Pała" (1991)
- Niech żyje miłość jako Mecenas (1991)
- Przypadek Pekosińskiego jako Sędzia (1993)
- Lepiej być piękną i bogatą jako Strażnik w fabryce (1993)
- Goodbye Rockefeller jako Ksiądz (1993)
- 100 filmów z Wiesławem Gołasem (1995)
- Nic śmiesznego jako Cenzor (1995)
- Kamień na kamieniu jako Bartłomiej Kuś (1995)
- Szabla od komendanta jako Jakubek Szewczyk (1996)
- Poznań 56 jako Dziadek (1996)
- Wszyscy święci jako Bogdan, przyjaciel Marii z oddziału (2002)
- Tam, gdzie żyją Eskimosi jako Starzec w bibliotece (2002)
- Serial
- Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (odc. 1-7, odc. 9.) jako Redaktor, przyjaciel Marka (1966)
- Klub Profesora Tutki (odc. 3. - Okno) jako Zdradzany mąż (1966)
- Stawka większa niż życie (odc. 2. - Hotel Excelsior, odc. 5. - Ostatnia szansa, odc. 6. - Żelazny krzyż, odc. 8. - Wielka wyspa, odc. 14. - Edyta) jako Szef organizacji podziemnej (1967-1968)
- Hrabina Cosel (odc. 1. - Kamaryla) jako Alchemik Bettger (1968)
- Szkice warszawskie (odc. 3. - Ad libitum) jako Właściciel Chevroleta (1969)
- Chłopi (odc. 1-13) jako Kowal Michał, zięć Boryny (1972)
- Droga (odc. 4. - Pasażer z nożem w kieszeni) jako Krawczyński, ojciec Joli (1973)
- Czarne chmury (1973)
- Ziemia obiecana (odc. 2.) jako Żebrak (1975)
- Polskie drogi (odc. 2 - Obywatele GG, odc. 4. - Na tropie, odc. 5 - Lekcja geografii) jako Profesor Jedliński, nauczyciel geografii (1976)
- Zezem (1976)
- Parada oszustów jako Pierre Ranaud, farmaceuta (1977)
- Lalka (odc. 1-5, odc. 7-9) jako Ignacy Rzecki (1977)
- Zielona miłość jako Ojczym Sarny (1978)
- Rodzina Połanieckich jako Profesor Waskowski (1978)
- Doktor Murek (odc. 3., odc. 6., odc. 7.) jako Cipak (1979)
- Kariera Nikodema Dyzmy (odc. 1-2, odc. 4-6) jako Leon Kunik - Kunicki (1980)
- Kłusownik jako Leśniczy Pietruszka (1980)
- Przygrywka (odc. 2. - Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej, odc. 5. - Kto się czubi ten się lubi, odc. 6. - Wszystko dobre, co się dobrze kończy) jako Andrzej, dziadek rodzeństwa (1982)
- Alternatywy 4 (odc. 1. - Przydział, odc. 2. - Przeprowadzka, odc. 3. - Pierwsza noc, odc. 4 - Profesjonaliści, odc. 7. - Spisek, odc. 9. - Upadek) jako Dionizy Cichocki (1983)
- 1944 (1984)
- Siedem życzeń jako Kazimierz Michalewicz (1984)
- Urwisy z Doliny Młynów (odc. 1. - Witaj Kuba, odc. 3. - Klementynka, odc. 5. - Mustang, odc. 6. - Ściana, odc. 10. - Strachy, odc. 14. - Przejażdżka, odc. 15. - Pierścionek, odc. 16. - Pierwszy śnieg, odc. 17. - Kiedy zwierzęta mówią, odc. 22. - Numer z kotem) jako Sołtys Sajewicz (1985)
- Zmiennicy (odc. 1. - Ceny umowne, odc. 2. - Ostatni kurs, odc. 3. - Dziewczyna do bicia, odc. 4. - Typowa logika damsko-męska, odc. 5. - Safari, odc. 6. - Prasa szczególnej troski, odc. 8. - Fartowny dzień, odc. 9. - Podróż sentymentalna, odc. 14. - Pocałuj mnie Kasiu, odc. 15. - Nasz najdroższy) jako Stanisław Leśniak, były zmiennik Jacka (1986)
- Komediantka jako Orłowski, ojciec Janki, naczelnik stacji w Bukowcu (1987)
- Ballada o Januszku (odc. 5. - Widoczek z Ciechocinka, odc. 6. - Rybałci 63) jako Kuracjusz Sitkowski (1987)
- Banda Rudego Pająka (odc. 2 - Urwany ślad) jako Leśniczy (1988)
- Kanclerz (odc. 1-3, odc. 5.) jako Marszałek Opaliński (1989)
- Modrzejewska (odc. 4. - Tworzenie siebie, odc. 5. - Warszawa) jako Jan Jasiński (1989)
- Odbicia (odc. 3-6) jako Ojciec Andrzeja (1989)
- Dziewczyna z Mazur (odc. 2.) jako Bronisław Pawlik [niewymieniony w czołówce] (1990)
- Żegnaj Rockefeller (odc. 1., odc. 3., odc. 10., odc. 13.) jako Ksiądz (1992)
- Bank nie z tej ziemi (odc. 12. - Puszka z Pandorą) jako Zegarmistrz Bartłomiej Kontakt (1994)
Głos
- Wolna sobota jako Turysta (1977)
- Proszę słonia (1978)
- Przeklęte oko proroka [niewymieniony w czołówce] (1984)
Linki zewnętrzne
- Bronisław Pawlik na stronie www.filmweb.pl
- Bronisław Pawlik na stronie www.filmpolski.pl